„Kultura na co dzień – Ptasia Wioska Adamkowo”

Projekt współfiansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2009

oraz przez Gminę Kęsowo i Powiat Tucholski

O projekcie

Osoby odpowiedzialne:

 • Koordynacja: Renata Borowiecka-Gutsze
 • Warsztaty malarskie: Renata Borowiecka-Gutsze
 • Plenery rzeźbiarskie: Mariola Wawrzusiak-Borcz
 • Zabawa wiejska: Janina Marciniak
 • Otwarcie Ptasiej Wioski: Renata Borowiecka-Gutsze
 • Strona internetowa: Karol Gutsze
 • Monitoring i sprawozdawczość: Karol Gutsze
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie!

Działania:

 1. pozyskanie dwóch wielkoformatowych rzeźb ludowych
 2. organizacja plenerów rzeźbiarskich dla studentów ASP w Krakowie
 3. plenery malarskie dla dzieci i młodzieży
 4. modernizacja strony internetowej
 5. uroczyste Otwarcie Ptasiej Wioski w Adamkowie

Wsparcie finansowe

Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa otrzymało dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w wysokości 49 860,- zł na realizację projektu „Kultura na co dzień – Ptasia Wioska Adamkowo”. Wkład własny do projektu udało się pozyskać dzięki wsparciu Gminy Kęsowo oraz Powiatu Tucholskiego.

Na szczególną uwagę zasługuje doskonałe dopasowanie inwestycji gminnych i powiatowych na przebudowę drogi do Adamkowa oraz planowany remont świetlicy z działaniami lokalnego stowarzyszenia starającego się uatrakcyjnić okolicę, wyeksponować jej naturalne piękno, a przy okazji stworzyć mieszkańcom możliwość uzyskania dodatkowego dochodu z turystyki.

W ramach projektu nastąpi kolejny etap rozwoju Adamkowa jako unikalnego miejsca łączącego przyrodę i kulturę, będącego jednym z ciekawych miejsc na mapie naszego regionu.

Plenerowe „Muzeum Ptaka” usytuowane wzdłuż drogi gminnej wzbogaci się o dwie kolejne drewniane rzeźby wykonane przez twórców ludowych oraz o pięć rzeźb wykonanych z kamienia łączonego z metalem przez studentów Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod opieką pani dr Marioli Wawrzusiak-Borcz (plener, na którym powstaną rzeźby, odbędzie się w Adamkowie od 5 do 16 lipca).

Dzieci z okolicznych wiosek będą miały możliwość bezpłatnego uczestniczenia w kolejnej edycji warsztatów malarskich, organizowanych przez panią Renatę Borowiecką-Gutsze.

Internetowa wizytówka Adamkowa zostanie wzbogacona o nowe elementy. Opracowana zostanie nowa wersja folderu o Ptasiej Wiosce.

W ramach projektu w sobotę 25 lipca 2009r. planowane jest uroczyste otwarcie Ptasiej Wioski, w czasie którego poświęcona zostanie figura Św. Franciszka z ptakami, odbędą się wystawy prac malarskich, występy muzyczne, taneczne i teatralne oraz wiele innych atrakcji. Impreza zakończy się zabawą taneczną w Pamiętowie.

Wszystkie osoby i organizacje chcące włączyć się w organizację imprezy są mile widziane.

Koordynatorką projektu jest pani Renata Borowiecka-Gutsze, członkini zarządu Stowarzyszenia na rzecz Pamiętowa i Adamkowa.

Konkurs FIO

W konkursie złożonych było 2803 wniosków ocenionych pozytywnie formalnie i merytorycznie. Z tej liczby 847 wniosków zostało zakwalifikowanych do dofinansowania, z czego 2 z Gminy Kęsowo. Oprócz Stowarzyszenia na rzecz Pamiętowa i Adamkowa dofinansowanie w wysokości 15 500,- zł otrzyma Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Kęsowa na projekt „Ocalić od zapomnienia”.
Design by ealigam from styleshout.com